نهال گرود و نهال گردو چندلر در نهال لند

نهال گرود و نهال گردو چندلر در نهال لند

نهال گرود و گردو چندلر – گردو اسرائیلی و خرید نهال گردو و نهال گردو چندلر – قیمت نهال گردو – نهال گردو اسرائیلی و نهال گردو خوشه ای و نهال گردو پیوندی

09151742482-05138846027
گردوی ایرانی مرغوب ، هدیه خاک این مرز و بوم

گردوی ایرانی مرغوب ، هدیه خاک این مرز و بوم

تاریخ انتشار : 2020/11/16

گردوی ایرانی مرغوب: طعم و عطر رنگ از ویژگی های بارز سفره های ایرانیست. از آن جا که ایران خواستگاه اولیه گردو بوده است گردوی ایرانی از خوش طعم ترین گردوهای موجود در جهان است. از این رو بازار کشت و تجارت گردو در ایران پر رونق است. اخیرا علی رغم غنی بودن ایران در تولید گردوی ایرانی مرغوب، عده ای از افراد سودجو اقدام به واردات این محصول از خارج از کشور کرده اند. اما ذائقه ایرانی هم چنان به دنبال همان طعم همیشگی می گردد.
در این مقاله در مورد بهترین مناطق ایران برای کشت گردو، بهترین نهال های گردو در ایران و نحوه تشخیص گردوی ایرانی از خارجی و نکاتی که در خرید گردو با بدانیم، بحث خواهیم کرد.

گردوی ایرانی مرغوب هدیه خاک این مرز و بوم

گردوی ایرانی مرغوب هدیه خاک این مرز و بوم

گردوی ایرانی مرغوب در چه مناطقی می روید؟

قیمت بالای گردو نسب به سایر مغز ها موجب شده است توجه کشاورزان به آن جلب شود و هکتار هکتار زمین را زیر کشت نهال های گردو ببرند. تنوع آب و هوایی ایران در فصول مختلف همراه با تنوع نهال های گردو موجب ایجاد باغ های گردو در هر نقطه از کشور شده است.

اما مناطقی وجود دارند که بسیار بیشتر مستعد پرورش گردو ایرانی هستند و محصول نهایی زمین های این مناطق کیفیت بالاتری دارد.
اغلب درخت گردو در مناطقی کاشته می شود که سرمای مورد نیاز آن تامین گردد. اگر در زمستان سرما کافی به درخت گردو نرسد این درخت تا اول تابستان در خواب زمستانی باقی می ماند و در نتیجه در فصل بهار شکوفه نخواهد داد و به تبع آن محصولی نخواهد داشت.

اغلب درخت گردویی که در مناطق کوهستانی کاشته می شود محصول بهتری خواهد داد. اما هر نهالی در این مناطق رشد نمی کند. برای داشتن یک باغ گردو در مناطق کوهستانی باید از نهالی استفاده کرد که برای چنین آب و هوایی مناسب باشد. نهال گردو چندلر مناسب ترین انتخاب برای مناطق کوهستانی و سردسیر است. گردو چندلر از نهالی پیوندی به دست می آید که اولین بار در کشور آمریکا پیوند زده شد. این نهال تحت تاثیر سرما قرار نمی گیرد و در مناطق سردسیر محصول پربار ارائه می دهد.

گردوی ایرانی را چطور تشخیص دهیم؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم گردوی ایرانی طعمی عالی دارد. برای تشخیص آن باید نکاتی که در ادامه ذکر می کنیم را در نظر داشته باشید.
معمولا گردوی ایرانی پوستی تیره دارد و اندازه آن نامنظم است. معمولا در ایران گردو های بالای درخت درشت تر و گردوهای پایین درخت ریز تر هستند.
برای تشخیص گردوی ایرانی مرغوب فقط به ظاهر آن اکتفا نکنید و کی از آن بچشید. اگر گردو ایرانی باشد باید چرب تر بودن آن را احساس کنید به علاوه کمی حس گسی به دهان شما خواهد داد.
تشخیص گردو خوب از روی بوی آن کمی مهارت بالاتری نیاز دارد. گردویی که کهنه شده باشد بوی نا و ماندگی می دهد. برای این که تفاوت آن را بهتر درک کنید باید دو گردوی تازه و مانده را هم زمان ببویید.
گردو های وارداتی شکلی بسیار منظم و یکدست دارند و رنگ پوست آنها سفید است. به علاوه با خوردن آن هیچ مه خاصی حس نمی کنید. در واقع شکل زیبایی دارند اما آنچه که ما از گردو به آن نیاز داریم طعم و خاصیت آن است که در گردوهای خارجی وجود ندارد.

نکات خرید گردو

گردو به شکل های مختلفی به فروش می رسد. به صورت تازه با پوست سبز، با پوست خشک شده و به صورت مغز شده.
خرید گردو هایی با پوست خشک شده به صرفه تر است. زیرا پس از خرید و در مرحله نگهداری دچار کاهش وزن نخواهد شد به علاوه اگر با روش صحیح خشک شده باشد طعم خوبی خواهد داشت.
خرید گردو ایرانی مرغوب و تازه بهتر است به مقدار کم انجام شود تا زود مصرف گردد. اگر گردوی تازه را انبار کنیم احتمال دارد دچار کپک زدگی شود.
برای خرید مغز گردو این نکته را باید بدانید که گردو پس از خارج شدن از پوست خود رفته رفته خاصیت خود را از دست می دهد اما برخی از افراد علاقه ای به خرید گردو با پوست ندارند.

از آنجا که گردو مغز شده در معرض آلودگی قرار می گیرد بهتر است به صورت فله ای خریداری نگردد و حتما به صورت بسته بندی شده و از برندی مورد اطمینان و دارای پروانه بهداشتی باشد.
در خرید گردو ایرانی مرغوب نمونه ها را از قسمت های مختلف محصول برچینید و تست کنید تا مطمن شوید از محصولی یکدست خرید می کنید و نمونه های خارجی با آن ترکیب نشده است.