نهال گرود و نهال گردو چندلر در نهال لند

نهال گرود و نهال گردو چندلر در نهال لند

نهال گرود و گردو چندلر – گردو اسرائیلی و خرید نهال گردو و نهال گردو چندلر – قیمت نهال گردو – نهال گردو اسرائیلی و نهال گردو خوشه ای و نهال گردو پیوندی

09151742482-05138846027
پرورش درخت گردو و رسیدگی به آن

پرورش درخت گردو و رسیدگی به آن

تاریخ انتشار : 2020/11/16

پرورش درخت گردو در ایران بویژه در منطق سردسیر و کوهستانی بسیار رایج است. هر درخت گردو با پیوند زدن بذر و پرورش نهال ایجاد می گردد. نهال های گردو بسیار متنوعند به گونه ای که در اکثر اقلیم ها می توان نهال مناسب با شرایط آن اقلیم را یافت. مثلا در مناطق سردسیر و کوهستانی پیشنهاد می شود نهال گردو چندلر که نسبت به سرما مقاوم است، کاشت شود. درخت گردو پس از بالغ شدن با محصول پربار و گران قیمتی که دارد تا سالیان دراز سود فراوانی ایجاد می کند.
اگر به کاشت درخت گردو علاقه مند هستید برای داشتن درختانی سالم و پرمحصول تا پایان این مطلب با ما باشید.

پرورش درخت گردو و رسیدگی به آن

پرورش درخت گردو و رسیدگی به آن

مهیا کردن شرایط خاک برای پرورش درخت گردو

برای احداث باغ گردو حدود یک هکتار زمین نیاز است. در این زمین چاله های با عمق 1 الی 2 متر و با فاصله 10 متر در 10 متر حفر می شود تا در آینده نهال های مرغوب در آن کاشته شود. برای برداشت محصولی با کیفیت باید شرایط خاک با توجه به نیاز درخت تنظیم گردد. لذا خاک این چاله های حفر شده را با کودهای حیوانی و شیمیایی غنی می کنند تا در چند ماه آینده برای پرورش درخت گردو آماده گردد.
زمانی که نهال گردو در این چاله ها جا گرفت میتوان پای آن را در هر زمانی با برگهای پوسیده و بقایای گیاهان پوشاند تا مواد مغذی و رطوبت خاک حفظ گردد.
بذر گردو در دو سالگی پیوند زده می شود و زمانی که آمادگی جا به جایی داشته باشد به عنوان نهال به فروش می رسد. نهال مرغوب خریداری شده در چاله ها کاشته می شود و پایه آن با خاک بالا می آید تا آبیاری به راحتی انجام شود.
درخت گردو عمر طولانی دارد در نتیجه ریشه آن تا اعماق زمین فرو خواهد رفت. بنابراین باید خاک زمینی که درخت گردو در آن کاشته می شود بافت لومی و یا شنی داشته باشد تا درخت به راحتی ریشه بدواند.
خاک برای پرورش درخت گردو PH حدود 6 تا 7.5 داشته باشد و غنی از مواد آلی و ارگانیک باشد.

کود مناسب برای باغ گردو

پیش از کاشت نهال گردو باید خاک آزمایش گردد و PH آن مشخص شود. چنانچه خاک PH بالاتر از 8 داشته باشد باید با کودهایی حاوی گوگرد ترکیب گردد تا اصلاح شود.
اگر تصمیم دارید کود را با خاک مخلوط کنید و به صورت مستقیم داخل چاله بریزید حتما یک لایه خاک اضافه تر برای جلوگیری از تماس مستقیم ریشه با این مواد در نظر بگیرید.
برای درختان گردو که عمری بیش از 15 سال دارند چاله هایی در قسمتی که درخت سایه انداخته است حفر می کنند و کودی حاوی سولفات پتاسیم، سولفات روی، سولفات آهن که با کود حیوانی ترکیب شده است میریزند تا احتیاجات درخت تامین گردد.

سایر شرایط مورد نیاز

عوامل اصلی موثر در پرورش درخت گردو نوع نهال مرغوب، هماهنگ بودن نوع نهال با خاک، متناسب بودن شرایط اقلیمی با نوع نهال است و رعایت این موارد موجب می شود باردهی درخت گردو به بیشترین حد ممکن برسد.