نهال گرود و نهال گردو چندلر در نهال لند

نهال گرود و نهال گردو چندلر در نهال لند

نهال گرود و گردو چندلر – گردو اسرائیلی و خرید نهال گردو و نهال گردو چندلر – قیمت نهال گردو – نهال گردو اسرائیلی و نهال گردو خوشه ای و نهال گردو پیوندی

09151742482-05138846027
نهال گردو پیوندی

نهال گردو پیوندی

تاریخ انتشار : 2021/03/04

نهال گردو پیوندی از محبوب ترین نهال ها در بین مردم است که در سال های اخیر این محبوبیت بیشتر و بیشتر شده است. نهال گردو پیوندی سالانه در کشور ما کاشت می شود و نتایج خوبی هم به دنبال دارد.

امروزه نهالستان های مختلفی در کل کشور هم به صورت آنلاین و هم حضوری انواع مختلف نهال گردو پیوندی را عرضه و به مشتری می فروشند.

ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با ویژگی های این نوع نهال آشنا کنیم.

"<yoastmark

گردو های پیوندی

گردوهای پیوندی از ارزش بالایی برخوردار هستند که همین موضوع محبوبیت آن ها را بیشتر کرده است. مغز این نوع گردو ها نسبت به گردو های معمولی از ارزش غذایی و کیفیت بالایی برخوردار است و همچنین علاوه بر دانه های روغنی این نوع گردو ها، چوب درختان گردو پیوندی هم با ارزش بو ده و مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه به انواع نهال های گردو پیوندی و ویژگی های آن ها می پردازیم:

  1. نهال گردو چندلر پیوندی

یکی از محبوب ترین گردو های پیوندی، گردو چندلر می باشد. این نوع گردو ویژگی های منحصر به فردی دارد که آن را از دیگر گردو ها متمایز می کند. از ویژگی های درخت گردو چندلر پیوندی می توان به زود بازده بودن آن اشاره کرد به شکلی که در همان سال اول به بار می نشیند. از دیگر ویژگی های گردو چندلر پیوندی، مقاومت بالای آن به سرما و سرما زدگی در بهار می باشد که این ویژگی یکی از شایع ترین مشکلات باغداران را حل کرده است.

  1. نهال گردو فرنور پیوندی

این نوع درخت هم یکی از مهم ترین نهال های گردو پیوندی می باشد. درخت گردو فرنور پیوندی مانند چندلر پیوندی، در برابر سرما از مقاومت بالایی برخوردار است به شکلی که می توان آن را در ارتفاعات 1400 تا 2500 متری از سطح دریا آن ها را کاشت و پرورش داد. میوه این نوع درخت مغزی چرب و خوش طعم دارد. درخت فرنور پیوندی این نوع گردو هم در همان سال اول باروری و محصول دهی خود را شروع می کند که این از نقاط قوت آن به حساب می آید.

ایران در پرورش و کاشت نهال گردو پیوندی فرنور در رتبه دوم در کل دنیا قرار دارد.

 

برتری باغ های دارای نهال گردو پیوندی نسبت به باغ های بذری

معمولا باغ هایی که در ایران گردو پیوندی تولید می کنند، از نوع بذری می باشد که مشکلاتی را هم به دنبال داشته است. از جمله مشکلاتی که می توان به آن ها شاره کرد، صرف زمان زیادی برای گل دهی بذر ها و سپس باروری و محصول دهی آن ها می باشد. که این موضوع در آخر کنترل باغدار را در مدیریت زمین خود را از بین می برد چرا که تمام بذر ها در یک زمان (حدودی) به ثمر و نتیجه نمی رسند.

حال اگر از این نهال ها در باغ خود استفاده کنید، دیگر دچار این مشکلات نشده و در نتیجه یک باغ یک دست و یک نواخت را صاحب می شوید. علاوه بر این، زمان و وقت زیادی را هم صرفه جویی کرده اید و از خیلی از مخارج جلوگیری شده است.

 

پرورش نهال گردو پیوندی

برای پرورش، باید به چند نکته توجه کرد:

  • انتخاب درست و سالم گردوی مادری
  • روش صحیح پیوند زنی
  • توجه به زمان مناسب برای پیوند زنی
  • انتخاب پایه و پیوندک صحیح و مناسب و سازگار با محیط و نهال مورد نظر

شما با پرورش نهال گردو پیوندی، صاحب درخت های گردویی با دو برابر محوصول دهی نسبت به درختان گردو معمولی می شوید که این باعث می شود تا سود شما افزایش پیدا کند.

همچنین اگر مراقبت های لازم را از درخت گردو خود انجام دهید دیگر لازم نیست نگران سرمازدگی بهاره باشید، چرا که نهال های گردوی پیوندی نسبت به سرما مقاومت بالایی دارند.

 

در آخر باید توجه داشته باشید که نهال پیوندی خود را از نهالستانی مورد اعتماد خریداری کنید. ما در نهال لند سعی داریم تا با بهره گیری از علم و دانش مهندسان کشاورزی خدماتی مطلوب و مورد رضایت شما عرضه کنیم. شما می توانید علاوه بر خرید نهال گردو از سایت ما، از مقاله های ما استفاده و بهره ببرید و همچنین برای بالا بردن اطلاعات خود با انواع گردو از جمله گردو اسرائیلی، چندلر و… آشنا شوید.

در ادامه میخواهیم توضیحات کاملی را در رابطه با نهال گردو پیوندی خدمات شما ارائه دهیم.

نهال گردو پیوندی چیست؟

نهال گردوی پیوندی به نهالی گفته می شود که مراحل کاشت و رشد آن از طریق پیوند زدن شروع می-شود.
نهال گردو پیوندی به دلیل مزایای فراوانی که دارد مورد استقبال زیادی قرار گرفته است، از جمله این مزیت ها می توان به کیفیت بالای محصول، میزان باردهی بیش تر و مقاومت در برابر سرمازدگی و کم-آبی در مقایسه با گردو بذری اشاره کرد.
با استفاده از روش های پیوند گردو می توان انواع نهال های گردو از جمله: نهال گردو چندلر، نهال گردو فرانکت، نهال گردو پدرو، نهال گردو فرنور و … را پرورش داد.

تفاوت نهال پیوندی گردو و نهال بذری در چیست؟

نهال گردو بذری به وسیله کاشت بذر به وجود می آید و به آن درخت گردو پایه بذری نیز می گویند؛ اما نهال پیوندی گردو از طریق مهندسی ژنتیک تولید می شود و به این وسیله ویژگی های مثبت و مطلوبی در نهال ایجاد می شود.
برخی از افراد ممکن است دور جوانه نهال بذری را خط کنند و سپس با برش دادن بالای جوانه، جوانه ای را که از محل خط شده رشد کرده است به جای نهال پیوندی به فروش برسانند. برای این که متوجه این تفاوت شوید باید بدانید که در نهال پیوندی، محل پیوند دارای برآمدگی است، رنگ پایه نیز با رنگ پیوندک فرق دارد به صورتی که رنگ پایه سفید است و رنگ پیوندک قهوه ای.
روش پیوند نهال گردو

با استفاده از یک چاقوی نوک تیز، در دو طرف جوانه ای سالم و بدون آفت، برش هایی عمودی و افقی به اندازه 2 سانتی متر ایجاد کنید، به این طریق یه قسمت مربعی در وسط جوانه ایجاد می شود که به آن پیوندک می گویند.
به همین روش، برشی به همین اندازه را بر روی پایه ایجاد نمایید، اکنون پیوندک را روی آن قرار دهید و دور تا دور آن را با نواری پلاستیکی بپوشانید به حالتی که فقط نوک جوانه بیرون باشد.
بهترین روش و شرایط تکثیر انواع نهال های پیوندی گردو
بهترین شیوه برای تکثیر در این نهال ها، روش پیوند زدن است. روش های مانند قلمه زدن، رویشی، خوابانیدن در تکثیر نهال های پیوندی گردو چندان متداول و موفق نیستند.
شرایطی که در پیوند زدن باید رعایت شود این است که بهترین محدوده دمایی که بین 20 الی 30 درجه سانتی گراد است که باید در مدت 4 هفته فراهم باشد.
رطوبت مناسب برای موفقیت در عمل جوش خوردن پیوند 45 الی 60 درصد است؛ در شرایطی که رطوبت خاک بیش تر از این حد باشد، منجر به فاسد شدن دانه های گردو می شود، هم چنین در حالتی که رطوبت بسیار کم تر از حد مورد نظر باشد باعث می شود که رویش دانه به تأخیر بیفتد.
هر چقدر در انتخاب گردوی مادری مناسب و پایه و پیوندک سازگار، روش پیوند زنی مطلوب و رعایت زمان مناسب پیوند زنی دقت بیش تری داشته باشید، نهال پیوندی تولیدی شما نیز با کیفیت تر خواهد بود.

نهال گردو پیوندی چندلر

نهال گردو چندلر، از محبوب ترین و پرکشت ترین ارقام نهال های گردو پیوندی در جهان است؛ دلیل این امر ویژگی های مثبتی از جمله: زود بارده بودن و مقاومت مناسبی است که در مقابل سرمای بهاره دارد.
در سال 1979 میلادی، دانشگاه کالیفرنیا، نهال پیوندی چندلر را به عنوان گردویی که در پایان فصل بارندگی 85 الی 90 درصد رشد می کند، معرفی کرد.
این نوع از گردو، مثمرثمرترین گونه درخت در نهال گردو به شمار می آید.
نهال گردو چندلر، قابلیت کاشت در انواع ارتفاعات از صفر تا 1400 متر نسبت به سطح دریا را دارد؛ این بدان معنی است که نهال چندلرتوانایی رشد در اکثر مناطق نسبتاً گرم تا نسبتاً سرد را دارد.
زمان کاشت این نوع از درخت گردو، از اواخر پاییز تا اواسط اسفند است.

نهال چندلر، تقریباً سنگین رشد می کند و نیمه عمودی است؛ بنابراین برای باغ هایی با چگالی بالا مناسب است.
اگر قصد کاشتن نهال های چندلر با تراکم بالا را دارید بهتر است که آن ها را در فواصل 5، 6، 7 متری بکارید.
از دیگر مزیت های چندلر، دیر شکوفا شدن آن است چرا که هرچه زودتر شکوفا شود، در برابر انواع بیماری ها و آفات آسیب پذیرتر خواهد بود.
گردوی چندلر دارای مغز روشن و درشت و پوست کاغذی است. میوه این نوع از درخت گردو، در تابستان تحت تؤثیر آب و هوا قرار نمی گیرد و هم چنان سفید است.

نهال گردو پیوندی فرنور

نهال گردو فرنور، در ارتفاعات 1400 تا 2500 متری از سطح دریا کاشته می شود و همانند رقم چندلر، در مقابل سرما مقاومت تقریباً بالایی را دارد. این نهال نیز از سال اول شروع به باردهی می کند.
میوه درخت گردو فرنور دارای مغز چرب و پوست نازک است.

نهال گردوی پیوندی فرانکت

میزان تولید این رقم از گردو از انواع پدرو و چندلر نیز بیش تر است و به دلیل کیفیت مطلوب و مغز سفید به همراه پوست نازک از ارقام خوب گردو به حساب می آید.
از عیب های گردوی فرانکت، حساسیت بالایی است که در برابر بیماری بلایت دارد. این رقم به دلیل این که گرده زایی ندارد، تمام گل های آن قابلیت بارور شدن ندارد.
می توان از گردوی فرانکت در باغات به عنوان گرده زا استفاده کرد، بدین منظور به ازای هر 20 عدد از درخت گردوی چندلر، یک عدد فرانکت به عنوان گرده زا کاشته می شود.
ارتفاع مناسب برای کاشت این رقم از نهال پیوندی گردو، 1200 تا 1400 متری از سطح دریاست.

نهال گردوی پیوندی پدرو

این نوع از نهال گردو برای شرایط آب و هوایی با سرمای زیاد مناسب است. این رقم در برابر گرمای تابستان بسیار حساس است و بنابراین برای مناطقی که در آن ها تابستانی خنک وجود دارد مناسب خواهد بود.
نهال پدرو به دلیل تولید گل نر، برای دیگر ارقام نیز تولید گرده زا دارد.
گردوی پدرو نسبت به سایر گونه ها کوچک تر است و دارای بدنی کوتاه است بنابراین برای رشد بوته ای مناسب می باشد.
این نوع نیز مانند سایر انواع نهال پیوندی گردو از کیفیت محصول مطلوبی برخوردار است.
مزیت های باغ گردو پیوندی در مقایسه با باغ گردوی معمولی (پایه بذری):
درخت گردوی پیوندی از نظر کیفیت و کمیت محصول برتری دارد. گردوی بذری در یک هکتار حدود 2 تن محصول تولید می کند که این مقدار برای انواع پیوندی حدوداً سه برابر است.
از مشکلات باغ های بذری در ایران می توان به اختلال در زمان گلدهی درخت و تفاوت در مقاومت در برابر بیماری ها است که این امر باعث ایجاد مشکلاتی برای باغداران می گردد.