نهال گرود و نهال گردو چندلر در نهال لند

نهال گرود و نهال گردو چندلر در نهال لند

نهال گرود و گردو چندلر – گردو اسرائیلی و خرید نهال گردو و نهال گردو چندلر – قیمت نهال گردو – نهال گردو اسرائیلی و نهال گردو خوشه ای و نهال گردو پیوندی

09151742482-05138846027
نهال گردو تویسرکان

نهال گردو تویسرکان

تاریخ انتشار : 2021/12/22

تویسرکان در استان همدان و در جنوب کوه الوند، به خاطر تعدد و کیفیت باغات گردویش معروف است و به همیم علت به عنوان پایتخت گردوی ایرانی در جهاد کشاورزی به ثبت رسیده است. نهال گردو تویسرکان، بومی کشور ایران و شهرستان تویسرکان است. آب و هوای منطقه تویسرکان از نوع معتدل کوهستانی است و محیط مناسبی را برای رشد این رقم از گردو فراهم می کند بنابراین بیش تر باغ های منطقه با نهال گردو تویسرکان کاشته شده اند.

نهال گردو تویسرکان

نهال گردو تویسرکان یکی از انواع سودآور می باشد زیرا در برابر سرما و کم آبی دارای مقاومت خوبی است. این رقم از گردو در خاورمیانه بی نظیر است.
نهال گردو اصلاح شده تویسرکان، در مقابل بیماری و آفات مقاومت زیادی دارد، هم چنین هزینه نگه-داری از آن ها از نظر اقتصادی مناسب است؛ این امر باعث شده است که باغداران زیادی اقدام به کشت و پرورش این نوع از درخت گردو کنند.
از ویژگی های نهال گردو تویسرکان می توان به موارد زیر اشاره نمود:
به دلیل زود گل بودن برای کشت در باغات تجاری توصیه نمی شود.
می توان گفت پوست چوبی گردوی تویسرکان نسبتاً نازک است و شکل میوه آن بیضوی و تقریباً بزرگ است.
باردهی گردو تویسرکان از همان سال اول آغاز می شود اما از نظر اقتصادی قابل توجه نیست؛ بیش ترین مقدار محصول بعد از گذشت 6 الی 7 سال به دست می آید. به عبارتی شروع باردهی اقتصادی گردوی تویسرکان بعد از 5 تا 7 سال است.
در صورتی که شرایط مطلوب برای درخت مهیا باشد، از هر درخت گردو تویسرکان می توان تا 45 کیلوگرم گردو را برداشت کرد، که این میزان در هر هکتار به حدود 5/4 تن می رسد. البته ممکن است حداکثر تا 7 تن نیز در هر هکتار برسد.
نهال گردو تویسرکان رشد متوسطی دارد و میوه ها آن به صورت افقی و در انتهای شاخه ها رشد می کنند.
کیفیت میوه بسیار بالا است.رنگ مغز آن روشن و دارای طعم بسیار عالی است.
نهال گردو تویسرکان به علت مقاومت بسیار خوبی که در برابر سرما و کم آبی دارد، یکی از انوع سودآور به حساب می آ ید؛ هر ساله بر بهره وری آن از لحاظ کیفیت و کمیت افزوده می شود.
از دلایل اصلی محبوبیت گردو تویسرکان این است که نسبت به دیگر انواع گردو نسبت هسته در آن بالاتر است؛ هم چنین یکنواختی هسته ها و روند افزایش عملکرد میوه باعث استقبال از این رقم شده است.
مقدار چربی موجود در مغز گردوی تویسرکان زیاد نیست و اصطلاحاً به این نوع از گردو، مغز کم چرب گفته می شود؛ بنابراین برای افرادی که به دلیل چربی مغز گردو نگران استفاده از آن هستند، مصرف مغز گردوی تویسرکان توصیه می شود.
درخت گردو تویسرکان را می توان بلندقدترین نوع درخت گردو به شمار آورد، زیرا درختانی با ارتفاع 25 متر نیز ممکن است در میان آ ن ها دیده شود.

نکات مهم در ارتباط با کاشت و برداشت نهال گردو تویسرکان

مناسب ترین زمان برای کاشت نهال این نوع از گردو، اوایل بهار است، البته ممکن است که در برخی مناطق به دلیل شرایط آب و هوایی، در پاییز کاشته شود.
این نوع از درخت گردو نیاز به گذراندن دوره سرمایی 600 الی 800 ساعت در دمای 5 تا 10 درجه سانتی گراد را در طی فصول پاییز و زمستان دارد، بنابراین مناطقی که در آن ها زمستانی سرد حاکم است برای کاشت و پرورش این نوع درخت گردو مناسب است.

نهال گردو تویسرکان

نهال گردو تویسرکان

بهترین خاک برای کاشت نهال های گردو تویسرکان، خاکی است که برای کشاورزی مناسب باشد و از زهکشی خوبی برخوردار باشد؛ خاک خنک و آهکی برای رشد مناسب این درخت پیشنهاد می گردد.
بافت خاک به صورت لومی (ترکیبی از 20 درصد رس، 40 درصد سیلت و 40 درصد شن) برای کاشت نهال گردو مناسب است.
PH مناسب برای رشد خوب نهال گردو، 6/5 تا 7/5 است (یعنی خاک تقریباً اسیدی).
به منظور رشد مناسب تر سیستم ریشه، پیشنهاد می شود که از نظر عمق مناسب برای کاشت این نهال، با توجه به این که نهال های گردو طیف وسیعی از رشد ریشه را دارند، عمق مناسب در نظر گرفته شود.
برای احداث اغات گردوی ایرانی از جمله گردوی تویسرکان، به دلیل قابلیت رشد ارتفاعی زیاد آن بهتر است فواصل بین نهال ها 10 متر در نظر گرفته شود؛ اگر این فاصله گذاری رعایت نشود، بعد از گذشت چند سال که از رشد آن ها بگذرد، شاخه ها مزاحم یکدیگر می شود و در هم فرو می روند. لذا در هر هکتار تقریباً می توان 200 اصله نهال را کاشت.
آبیاری گردو معمولاً از انواع دیگر کم تر است، به این خاطر که این نوع نهال در برابر کمبود آب نسبتاً مقاوم است بنابراین در فصل زمستان آب باران نیاز درخت را تأمین می کند؛ اما در تابستان معمولاً آبیاری به صورت هفتگی انجام می شود. البته باید شرایط آب و هوایی و نوع خاک را نیز مد نظر قرار داد.
به طور میانگین نیاز آبی درخت گردو در هر هکتار، 1000 تا 7000 متر مکعب تخمین زده می شود.

برداشت گردو تویسرکانی

گردو تویسرکان، با نزدیک شدن به زمان برداشت تغییراتی می کند؛ از جمله این که پوست سبز رنگ بیرونی آن ترک می خورد و پوست داخلی به رنگ قهوه ای خاکی درمی آید و جدا شدن گردو از شاخه به راحتی صورت می گیرد.
فصل برداشت گردو تویسرکان متأثر از شرایط محیطی است و معمولاً در اواخر شهریور و اوایل مهر عملیات گردو تکانی و برداشت انجام می شود.

جهت سفارش نهال گردوی تویسرکان و یا خرید نهال گردو با هر نژاد و گونه ای با ما تماس بگیرید .

نهال لند ارائه دهنده بهترین نهال گردوی تویسرکان