نهال گرود و نهال گردو چندلر در نهال لند

نهال گرود و نهال گردو چندلر در نهال لند

نهال گرود و گردو چندلر – گردو اسرائیلی و خرید نهال گردو و نهال گردو چندلر – قیمت نهال گردو – نهال گردو اسرائیلی و نهال گردو خوشه ای و نهال گردو پیوندی

09151742482-05138846027
مزایا و معایب درخت گردو پیوندی

مزایا و معایب درخت گردو پیوندی

تاریخ انتشار : 2021/12/28

نهال گردوی پیوندی نسبت به نهال گردوی بذری دارای ارقام مقاوم تری است و بازدهی مناسبی دارد. ما در این مقاله قصد داریم که شما را با مزایا و معایب گردوی پیوندی بیش تر آشنا کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید. با ما همراه باشید تا مزایا و معایب درخت گردو پیوندی را بررسی کنیم.
چگونگی تهیه درخت گردو پیوندی
برای تهیه نهال گردو پیوندی، از ارقام بذری به عنوان پایه استفاده می شود. به این صورت که بعد از انتخاب گردوهای باکیفیت، اقدام به کاشت بذر می کنند. این بذرها در ابتدا برای گذراندن دوره سرما که جزء مراحل لازم است به مدت 2 ماه در یخچال نگه داری می شوند. در مرحله بعد این بذرها را می کارند.
برای انجام پیوند به چوبه نهال و پیوندک نیاز داریم. پیوندک را از ارقام باکیفیت جدا می کنند که باید تا زمان پیوندزنی در یخچال نگه داری شود، این جوانه ها به بدنه اصلی پیوند زده می شوند. از روش های پیوندزنی متعددی برای این کار استفاده می شود از جمله متداول ترین این روش ها پیوند وصله ای، پیوند امگا، پیوند شاخه با روش های گرمایی است.
بررسی مزایای درخت گردوی پیوندی
اصلاح نژادی که بر روی نهال گردو پیوندی انجام شده است باعث گردیده که درخت گردو پیوندی در برابر سرما مقامت بیش تری داشته باشد و گلدهی آن نسبت به گردو بذری دیرتر باشد، به همین علت یکی از مزایای درخت گردو پیوندی این است که در مناطقی با فصول سردتر، شکوفه های درخت گردوی پیوندی از سرمازدگی در امان می مانند. به علاوه به دلیل اصلاح نژادی که بر روی گردوی پیوندی صورت گرفته است، این گیاه نسبت به گردوی بذری در مقابل انواع آفات مقاومتر است.
از دیگر مزایای درخت گردوی پیوندی این است که دارای محصول یکدست می باشدکه با توجه به این امر دیگر نیازی به طبقه بندی محصول وجود ندارد.
می توان گفت که باغ گردوی پیوندی بعد از بلوغ، در هر سال تقریباً میزان محصول یکسانی خواهد داشت اما در مقابل در مورد باغ گردوی بذری در سال های متفاوت یکسان نیست و ممکن است در یک سال محصول بیش تر و در سال دیگر محصول کم تر داشته باشد.
از نظر کیفیت مغز گردو نیز، در گردوی حاصل از درخت گردو پیوندی، مغزها بزرگ تر و با کیفیت تر هستند؛ که این امر باعث می شود بیش تر مورد استقبال خریداران و مصرف کنندگان قرار بگیرد.

مزایا و معایب درخت گردو پیوندی

بررسی معایب درخت گردو پیوندی
با وجود مزیت های زیادی که نهال گردوی پیوندی دارد، اما دارای معایب چندی نیز می باشد که در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم:
نهال های گردو پیوندی باید زیر نظر متخصصین این امر و به دقت تهیه شوند. اما متأسفانه با کمبود نهالستان های تولید کننده این نوع نهال در کشور مواجه هستیم و باغداران در نقاط مختلف کشور به این نوع نهال گردو دسترسی مناسبی ندارند.
از معایب دیگری که می توان به آن اشاره کرد این است که درخت های گردوی پیوندی به دلیل اصلاح نژادی که شده اند، نسبت به انواع بذری دیرتر گل می دهند و نسبت به سرما مقاومتر هستند اما همین امر سبب می شود که به خواب زمستانی و طی کردن دوره سرما نیاز داشته باشد که در این مورد در مناطق گرمسیر کشور به مشکل برخواهیم خورد.
از آن جایی که گردوهای پیوندی دیرتر به گل می رسند، محصول آن ها نیز هرچند نسبت به گردوهای بذری بیش تر است اما کمی دیرتر به دست می آید، این امر باعث می شود که باغداران فصل نوبرانه را از دست بدهند.
یکی دیگر از مواردی که شاید بتوان در این زمینه به آن اشاره کرد، قیمت بالاتر نهال گردو پیوندی در برابر نهال گردو بذری است. البته به این نکته توجه شود که هرچند در ابتدا ممکن است باغدار هزینه بیش تری صرف کند اما در نهایت به سوددهی بالاتری نیز خواهد رسید.
نتیجه گیری
با در نظر گرفتن معایب و مزایایی که در این مقاله بدان ها پرداختیم، نتیجه خواهیم گرفت که در کل مزایای درخت گردو پیوندی در برابر معایب آن برتری دارد و به عبارتی ایجاد باغ گردوی پیوندی ارزش هزینه ای را که برای آن می شود دارد.

مزایا و معایب درخت گردو پیوندی

مزایا و معایب درخت گردو پیوندی